Rytuał myśliwski

Myślistwo słynne jest nie tylko z tego, że jest zajęciem pielęgnowanym od bardzo dawna, lecz dodatkowo sławne są zwyczaje i tradycja myśliwska, z jakim spotyka się ktokolwiek, kto ledwo wchodzi w grono myśliwych. Ponadto, że myśliwi wyznaczają odrębną, zawężoną wspólnotę osób, to jeszcze na domiar tego w ich okręgu utworzyła się charakterystyczna, rozgłaszana z pokolenia na pokolenia kulturalna więź. Chcąc stać się myśliwym, wypadałoby być obeznanym na dwa w największym stopniu sławne i najważniejsze obrządki oraz jakie akcesoria myśliwskie stosuje się w myślistwie. Pierwszy obrządek, to przysięga, a drugi, to myśliwski chrzest.

Polowanie, to ciąg dalszy tradycji, oderwanie się od zamętu ulic.

Myślistwo faktycznie wiele lat będzie znajdować się w naszej cywilizacji. Zakorzenione od dawna w naszej tradycji polowania będą bez ustanku inspiracją artystów, a dla ludzi sposobem na odsapnięcie od życia codziennego i zatopieniem się w głuszy natury. Współcześnie tradycja ta wciąż jest kontynuowana, aczkolwiek tak sporo jak ma stronników, wielbicieli, tak mnóstwo budzi również niepewności, związanych z zabijaniem zwierząt. Niemniej jednak myślistwa nie powinno się upraszczać aż tak mocno. Polowanie, to nie tylko akcesoria myśliwskie i pogoń za dziczyzną. To kontynuacja kilkusetletniej tradycji, oderwanie się od zgiełku ulic, codziennego pośpiechu.

Zainteresowania do pierwotnej przyrody

Myślistwo przyciąga coraz to więcej ludzi. Motywów zapewne jest masa, nawiązawszy od zainteresowania do pierwotnej przyrody, po zapęd do doznawania emocji podczas myślistwa co więcej zmierzenia się z przyrodą. Nie każdy tymczasem, kto myśli o łowiectwie, wie, w jaki sposób myśliwym pozostać. Kultura łowiecka towarzyszy ludziom od dawna. W dalekich czasach była jednak celebrowana wyłącznie przez wyższe warstwy społeczne. Wzajemne polowania były traktowane raczej w charakterze zebrania towarzyskie plus część tradycji, niż zaspokajanie konieczności żywienia. Aranżowanie takich polowań kojarzyło się z podporządkowaniem całego dnia niniejszemu przedsięwzięciu.

4 Comments

  1. Hej pozdrawiam wszystkich, fajna strona.

  2. Na ogół nie piszę komentarzy, jednak ten napis jest Naprawdę fascynujący.

  3. Fajny artykuł, jednakże odczytywałem ciekawsze.

  4. Bardzo zajmujące.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*